آخرین اخبار : 

انتقاد ستاد دیه از کوتاهی برخی بانک‌های ارائه‌دهنده تسهیلات به زندانیان

معاون مدیرعامل ستاد دیه کشور از کوتاهی بانک‌های رفاه و صادرات در خصوص ارائه تسهیلات به زندانیان، انتقاد کرد.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدعلی ساری در نشست خبری اظهار کرد: ستاد دیه به عنوان موسسه مردم نهاد از سال 69 با هدف آزادسازی زندانیان نیازمند تاسیس شده است و به زندانیان نیازمند در جرائم غیرعمد و غیرکلاهبرداری کمک می‌کند و با بهره‌گیری از کمک خیرین و منابع دولتی برای آزادسازی این زندانیان اقدام می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: اخذ گذشت از شکات وظیفه اصلی ماست و در این زمینه تاکنون ستاد دیه کشور موفق بوده است.

ساری یادآور شد: سال گذشته 7 هزار و 735 نفر، آزادی زندانیان را داشتیم که 205 نفر از آنها زنان و 7 هزار و 530 نفر از آنها مردان بودند. 2 هزار و 263 زندانی در بحث دیه و 5 هزار و 472 نفر زندانیان مالی بودند. کل بدهی آن‌ها 8 هزار و 313 میلیارد ریال می‌شد که از این مبلغ 5 هزار و 349 میلیارد توانستیم گذشت بگیریم.

معاون مدیرعامل ستاد دیه کشور تاکید کرد: هدف ما این است که برای بخش دیگری از مبلغ که زندانیان به خاطر آن زندانی شدند، گذشت بگیریم و برای بخش دیگر از تسهیلات بانکی استفاده شود.

وی خاطرنشان کرد: از سال 85 در قانون بودجه پیش‌بینی شده مواردی از تسهیلات ارائه شده به زندانیان از طریق بانک‌های عامل پرداخت شود و این امر همه ساله ادامه داشته است.

وی افزود: در سال 92، بند 102 قانون بودجه و امسال بند ب تبصره 17 قانون بودجه این وظیفه را تعیین کرده و از طریق بانک مرکزی به بانک ها اعلام شده است. بانک‌های ملت و تجارت که جزو 4 بانک عاملی هستندکه باید تسهیلات ارایه دهند کار خود را آغاز کرده‌اند، ولی بانک‌های صادرات و رفاه نسبت به وظایف خود کوتاهی کرده‌اند.

معاون مدیرعامل ستاد دیه کشور با اشاره به آیین‌نامه قانون بودجه ادامه داد:‌ امسال اولین سالی است که آیین‌نامه قانون بودجه قبل از شروع سال جدید یعنی در 21 اسفند ماه سال گذشته به تصویب رسیده است، ولی در سالهای گذشته اجرایی شدن آن به آذر ماه می‌رسید.

وی بیان کرد: خوشبختانه در دولت آقای روحانی این آیین نامه سریع تصویب و ابلاغ شد، ولی متاسفانه بانک‌های صادرات و رفاه نسبت به ارائه تسهیلات به زندانیان کوتاهی کردند، ولی دو بانک دیگر از جمله ملت و تجارت به وظایف خود عمل کردند. مبالغ تسهیلاتی که بانک‌های صادرات و تجارت و ملت باید ارائه دهند هر کدام 600 میلیارد ریال است ولی بانک رفاه 200 میلیارد ریال است. در این خصوص تفاهم نامه‌ای را با وزارت دادگستری تنظیم کرده‌ایم و برای هر استان سهمیه‌ای را در نظر گرفته‌ایم که چه مبلغی را برای زندانیان در نظر گیرند و این تسهیلات قرض‌الحسنه و بدون بهره است.

وی افزود: در جدولی مشخص شده از سقف 2 میلیون تا 152 میلیون تومان دیه در ماه حرام در سال گذشته و امسال که 200 میلیون تومان تعیین شده است، برای ارائه این تسهیلات به زندانیان در نظر گرفته شود و نامه این موضوع نوشته شده و به رئیس کل بیمه مرکزی ارائه داده‌ایم.

وی با اشاره به خدمات ارزنده بانک تجارت در ارائه تسهیلات به زندانیان و این که رتبه‌ اول را در کار خیر داشته است، ادامه داد: این بانک 5 درصد از 2 درصد جوایز قرض‌الحسنه را در کمک به زندانیان درنظر گرفته و ارقام خوبی را کمک کرده است. در جشن میلاد حضرت ابوالفضل (ع) که با حضور کارکنان این بانک برگزار شد نزدیک به 60 میلیون تومان کارمندان این بانک از حقوق خودشان را به ستاد دیه اختصاص و چک آن را تحویل مدیر عامل ستاد دیه دادند.

وی با اشاره به فرهنگ سازی در سطح جامعه برای کمک به زندانیان جرایم غیر عمد و غیر کلاهبرداری گفت: ما خیرینی داریم که امکان دارد در مراجعه به ستاد دیه نتوانند به صورت یکجا کمک کنند که این موضوع در شیوه نامه اشاره شده است تا این افراد بتوانند اقساط زندانیان را بدهد و حتی امکان دارد با این کار شاکی ترغیب شود و خود خیر باشد و اقساط زندانی نیازمند را بر عهده گیرد که البته این کار در بعضی از استانها شروع شده و خود شکات اقساط زندانیان را به عنوان خیر پرداخت می‌کنند.

ساری با بیان این که اقدامات ستاد دیه در قالب تحقیق است ادامه داد: ستاد دیه بنا ندارد به افراد متمکن کمک کند و این طور نیست که هر کسی که به ستاد مراجعه کرد ما به او کمک کنیم بلکه ما زندگی افراد را بررسی می‌کنیم و به میزان وضعیت مالی به مراجعین کمک می‌کنیم. این کمک می‌تواند در قالب وام باشد یا کمک بلاعوض که این اقدامات بر عهده‌ گروه تحقیق است و این گروه تعیین می‌کند که چه میزان باید کمک به مراجعین ارائه شود.

وی افزود: درست است که ما در ستاد دیه کشور به زندانیان غیرعمد و غیرکلاهبرداری کمک می‌کنیم، ولی در دیه غیرعمد یا شبه عمد ما مجاز به پرداخت نیستیم و تشخیص آن را به ستاد دیه واگذار کرده‌ایم. به عنوان مثال در کهگیلویه و بویراحمد رسم است که در مراسم عروسی تیراندازی کنند و این جزو فرهنگشان است. بارها مشاهده شده که تیرها به افراد اصابت کرده و به عنوان قتل شبه عمد مشخص می‌شود که ما به این گونه موارد کمک نمی‌کنیم یا در مواردی همچون سقط جنین غیرقانونی که فرد فوت می‌کند و به عنوان شبه عمد مشخص می‌شود ما کمک نمی‌کنیم.

ساری تاکید کرد: کمک‌های بلاعوض بستگی به نیاز فرد دارد و اگر به این موضوع برسیم که فرد واقعا نیازمند است به آن کمک می‌کنیم، ولی این طور نیست که این موضوع عمومیت پیدا کند. در بحث مهریه کمک بلاعوض نداریم و برای مهریه تا سقف 50 میلیون تومان کمک می‌کنیم.

وی با بیان این که هر مهریه معلول طلاق است، ادامه داد: طلاق معضلی در جامعه است و بعد از طلاق موضوع مهریه مطرح می‌شود و ما به افرادی که در بحث مهریه واقعا نیازمند کمک باشند، کمک می‌کنیم و آنها را برای دریافت وام به بانک ارجاع می‌دهیم، البته اکنون طبق قانون تا 110 سکه مهریه به اجرا گذاشته می‌شود.

معاون مدیرعامل ستاد دیه کشور با بیان این که افراد نیازمند را ستاد دیه تشخیص می‌دهد، ادامه داد: کسانی که در بحث ضامن مشکل دارند و نتوانند ضامنی برای خود بیابند به آنها کمک می‌کنیم و با نظر گروه تحقیق از منابع خودمان برای آنها ضامن می‌فرستیم و کسی هم که توان پرداخت وام را ندارد از طریق کمک بلاعوض به وی کمک می‌کنیم.

وی اظهار کرد: در مواقعی که افراد فلج می‌شوند و امکان دارد 3 تا 4 دیه به وی تعلق گیرد وحدود 600 میلیون تومان شود در این موارد کمک نمی‌کنیم.ساری

پاسخی بگذارید